Jefim Fištejn – Izrael zabránil čtvrté válce

Je to mírová demonstrace to, co se tam odehrálo? A Izrael použil nepřiměřenou sílu? Samotný pojem, mimochodem, nepřiměřenosti nikým nikdy nebyl vysvětlen dostatečně. Je jasný, že v osobní obraně, když ta obrana je nepřiměřená, i tam jsou možné různé výklady, ale v mezistátních konfliktech, co znamená nepřiměřenost? Každý stát má nikoli právo, ale povinnost zařídit situace tak, aby jeho vojáků padlo mnohem méně než vojáků odpůrce, protivníka. Přece by bylo naprosto komické kdyby ty armády říkaly: “Nás musí padnout tolik, kolik…”. Proč by měli Izraelci padnout v tom konfliktu? Oni se zachovali nepřiměřeně, protože se nejednalo o mírovou demonstraci. Vždyť to je přece běžný název, který je používán i v našem zpravodajství – Mírová demonstrace na území pásma Gazy. A jak řekl mimochodem úředník, který řídí výbor pro utečence a lidská práva v organizaci spojených národů Hosseini, řekl, že na to, aby situace se uklidnila, musí Izrael ukončit okupaci a ukončit násilí v tomto. Když úředník OSN používá formulaci, která nejen, že není přesná, ale je až zločinně nepřesná, protože okupaci pásma Gazy Izrael ukončil v roce  93 po dohodách v Oslo, odešel kompletně. Takže jak má ještě tu okupaci ukončit? Asi tak, že by měl dovolit jim protrhnout pohraniční zařízení, pohraniční příkopy a ploty a vpadnput do Izraele. Protože mimochodem na to, že demonstrace byla mírová, odpověděli samotní Palestinci a zejména Hamas, který ústy svých největších zástupců, Ismáíla Haníju, řekl: “Nenechte se mýlit, my jsme vůbec neměli v úmyslu demonstrovat, my jsme to uspořádali jako milionový pochod za návrat do starých domovů. Takhle to bylo formulovaný, že nepřišlo milion ale čtyřicet tisíc, to je úplně jiný problém, ale smyslem demonstrace nebyl nějaký protest uvnitř pásma Gazy, ve městě, ale pochod za právo na návrat do starých domovů,

Válce bylo zabráněno, protože pokud by Izrael použil jiných prostředků, musel by vpadnout celou armádní silou, letecky zbombardovat Gazu, a tam by byla asi šance, nebo možnost, na to, že by to vyústilo ve čtvrtou válku se sektorem Gazy. Pamatujete si, že byli litý olovo, ten oblačný sloup, ještě něco, neporušitelná skála a tak. Tři války se odehrály. To by byla čtvrtá. Takže k tomu nedošlo jenom díky tomu, že Izraelci nepoužili armádní sílu, ale použili velmi účinně odstrašující sílu odstřelovačů, kteří působili v rámci opravdu velmi striktních pravidel – kdo leze na plot a snaží se ten plot protrhnout, dostane kulku. Nic jiného v této situaci, nic jiného nešlo dělat.

Věděli jste, že s námi můžete diskutovat v naší FACEBOOKOVÉ SKUPINĚ a že další informace a videa ze setkání Pátečníků můžete vidět na naší FACEBOOK STRÁNCE a YOUTUBE?