Žijeme v silné nebo slabé demokracii?
Jaká nás čeká nejbližší budoucnost?
Co činí demokracii silnou tak, aby obstála nejem vůči vnějším nepřátelům, ale i vůči tendencím, které demokracie rozkládají zevnitř?
Zapojte se do diskuze s českým filozofem a významným porevolučním politikem, Danielem Kroupou. Získáte řadu odpovědí, například na otázky:
- 1Jak vypadá silná a naopak slabá demokracie?
- 2Nacházíme se v době demokratické krize?
- 3Jak demokracii chránit?
- 4Je liberální demokracie dokonalou ideologií?
- 5Co nás čeká v nejbližší době?
Jsme svědky krize liberální demokracie,
kterou současné změny prohlubují.
Podle široce sdíleného pojetí se výrazem „liberální demokracie“ rozumí demokratický systém vlády, v němž jsou oficiálně uznávána individuální práva a svobody a výkon politické moci je omezený ústavou.
U nás se však někteří lidé (dokonce i takoví, kteří byli obdařeni vysokými státními nebo církevními funkcemi a měli by tedy vědět, o čem mluví) snaží veřejnosti vnutit představu, že se jedná o nějakou novou a nebezpečnou ideologii, jejímž cílem je prosadit ve společnosti proti vůli většiny pochybné nároky určitých menšin, ohrožující její tradiční hodnoty.
Tato představa je ovšem sama podobně nebezpečná jako ona ideologie, protože ve skutečnosti i ona tyto hodnoty ohrožuje.
Ve svobodné společnosti, kterou tvoří demokracie s individuálními právy a omezenou mocí, má každý jednotlivec a menšina právo prosazovat své cíle. Mnohé z těchto cílů mohou být někomu jinému protivné. Jenže ten, díky svobodě projevu, garantované právě liberální demokracií, má možnost proti nim veřejně vystoupit, získat voliče na svou stranu a ve volbách svého protivníka porazit.
Když je politické hašteření víc
než základní hodnoty...
V poslední době vláda ani opozice svým konáním nedokázaly přesvědčit veřejnost, že jí jde více o řešení současných problémů než o vzájemnou kritiku vlády a o to, aby z krize vytěžila co největší politický kapitál. Nadbíhala negativním náladám ve společnosti i v případech, kdy neprospívaly vyřešení problémů.
K tomu nejhoršímu, co nám, tedy „široké veřejnosti,“ díky tomu hrozí, je, že postupná ztráta důvěry ve stávající politickou reprezentaci přeroste v nedůvěru v demokratické instituce.
Diskuze s Danielem Kroupu je pro Vás, když:
- Nejste spokojení se současnou situací a zajímá Vás pohled uznávaného porevolučního politika a filozofa.
- Chcete odhalit, jak by měla vypadat silná demokracie.
- Zajímá Vás, kam směřuje česká demokracie.
- Chcete hovořit o současném palčivém tématu na úrovni.
Živá diskuze již proběhla.
Její záznam je pro Vás připravený v naší členské sekci.
Můžete si ji pustit formou audio i video záznamu.
Diskuzí vás provede Daniel Kroupa,
významný filozof, bojovník za svobodu a porevoluční politik
Svůj „buržoazní původ“ pocítil Daniel Kroupa už na základní škole, když při přijímání do Pionýra jako jediný z dvou set dětí nedostal rudý šátek a všichni ho obešli obloukem. Postupně začal zjišťovat, že existuje i jiný svět než ten, o kterém se učí ve škole.
Už na kroužku elektrotechniky poslouchal rádio Svobodná Evropa. Šel na střední elektrotechnickou školu a poté na elektrofakultu. Studia ale nedokončil, našel si zaměstnání v podniku Úklid a přihlásil se k externímu studiu filozofie na filozofické fakultě. Ze školy byl však vyhozen poté, co neudělal zkoušku z marxismu-leninismu.
V prosinci 1976 podepsal Chartu 77, na jaře 1977 svůj podpis opakoval, protože ten původní se ztratil. Tím začaly pravidelné výslechy na StB. Až do 80. let byl preventivně zatýkán při různých výročích – většinou ale v těch dnech odjel s rodinou někam pryč.
Po smrti Jana Patočky v roce 1977 se Daniel Kroupa rozhodl, že se bude snažit mezi mladými lidmi udržet myšlení nezávislé na komunistické oficiální doktríně, a založil si vlastní filozofický seminář, kterým do listopadu 1989 prošlo asi padesát lidí.
V roce 1989 působil ve vedení Občanského fóra a spoluzaložil ODA. Jako poslanec Federálního shromáždění ČSFR se podílel na přípravě Ústavy ČR. V roce 1996 byl Daniel Kroupa zvolen do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a od roku 1998 působil v Senátu ČR. Působil jako přednášející filozofie na Univerzitě Karlově a Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.
Diskuze Silná a slabá demokracie
je součástí jednoho z cyklů Klubu Pátečníků.
Za Pátečníky se označovala skupina kulturních a politických osobností první Československé republiky z okruhu spisovatele Karla Čapka, kteří se u něj setkávali pravidelně každý pátek.
V roce 1925 se stal spolek Pátečníků zavedenou institucí – Karel Čapek koupil vilu na Vinohradech v dnešní ulici Bratří Čapků a už v roce 1927 se název Pátečníci všeobecně vžil.
Mezi Pátečníky patřily intelektuální špičky jako bratři Čapkové, T. G. Masaryk, Edvard Beneš, Ferdinand Peroutka, Eduard Bass, Karel Poláček, Jan Masaryk a mnoho dalších.
Klub Pátečníků tak s velkým respektem navazuje na intelektuální skupinu lidí, kteří jsou schopni kriticky přemýšlet, diskutovat na úrovni a cítí zodpovědnost za dění v zemi a rozvoj kultury vztahů mezi lidmi.
Co říkají účastníci
o přednáškách Daniela Kroupy
„Na rok 2020 jsme si zakoupili roční členství v celé Akademii a při cestách autem jsme si poslechli přednášky z české historie, přednášku Jana Sokola a několik dílů z filosofie s Danielem Kroupou. Živé i online akce Pátečníků doporučujeme všem, kteří si chtějí přístupnou, zajímavou a někdy až zábavnou formou rozšířit své obzory.”
„Když jsem zjistil, že mne práce a činnost všedních dnů mentálně nikam dál neposouvají, ba právě naopak, chtěl jsem tomu čelit četbou a samostudiem. Ale časem se ukázalo, že přednášky a diskusní večery jsou mnohem lepší cestou, jak potrápit mozek a alespoň jednou–dvakrát týdně se v myšlenkách přesunout jinam.”
Jiří Bešta
Jiří Buršik
Iveta Karásková
Diskusi můžte shlédnout online.
V naší členské sekci se na ni můžete podívat kdykoliv a odkudkoliv, třeba z pohodlí domova.
V záznamu diskuse získáte odpovědi na otázky:
- Jak vypadá silná, a naopak slabá demokracie?
- Nacházíme se v době demokratické krize?
- Jak demokracii chránit?
- Je liberální demokracie dokonalou ideologií?
- Z jakého důvodu mizí politická svoboda jako samostatná hodnota?
- Co nás čeká v nejbližší době?
Online záznam diskuze z pohodlí domova
I když živá diskuze s Danielem Kroupou již proběhla, získat unikátní informace a názory může každý, komu není lhostejná současná situace.
Proto jsme připravili také možnost shlédnout diskuzi online za výhodných podmínek.
- Můžete se k ní vrátit kdykoliv.
- Nemusíte nikam chodit.
- Diskuzi si snadno pustíte na PC i mobilních zařízeních.
K online diskuzi získáte 100% garanci vrácení peněz do 30 dnů
Pokud po 30 dnech od získání přístupu k diskuzi zjistíte, že informace nejsou pro Vás, stačí jen napsat na podpora@patecnici.cz a bez dotazů Vám vrátíme celou částku. Díky tomu vůbec nic neriskujete.
+ 2× BONUS jako dárek
Pokud po 30 dnech od získání přístupu k diskuzi zjistíte, že informace nejsou pro Vás, stačí jen napsat na podpora@patecnici.cz a bez dotazů Vám vrátíme celou částku. Díky tomu vůbec nic neriskujete.
- Bonus 1: Záznam diskuzeV ceně získáte video záznam online diskuze, který si můžete pustit kdykoliv znovu.
- Bonus 2: Diskuze v MP3Diskuze s Danielem Kroupou je na tolik přínosná, že si ji rádi poslechnete kdekoliv. Proto dostanete také záznam v MP3.
Hodnota online diskuze: 990 Kč
Cena po slevě: 490 Kč
Na co se nás často ptáte
v souvislosti s online vysíláním
Co když se nestihnu připojit k vysílání? Přijdu tak o přednášku?
Kde se na přednášku podívám?
Jaké technické vybavení potřebuji pro to, abych se mohl/a účastnit přednášky?
Moc to s počítači neumím, zvládnu se k přednášce dostat jednoduše?
Pro sledování videí v členské sekci obdržíte e-mailem přístupy s heslem a návodem, jak na to.
Za jak dlouho bude záznam přednášky v členské sekci?
Jak dlouho budu mít přístup ke všem videím/bonusům
Využijte jedinečnou možnost a setkejte
se na diskuzi s Danielem Kroupou
Na setkání s filozofem Danielem Kroupou získáte
odpovědi na otázky:
- Jak vypadá silná, a naopak slabá demokracie?
- Nacházíme se v době demokratické krize?
- Jak demokracii chránit?
- Je liberální demokracie dokonalou ideologií?
- Z jakého důvodu mizí politická svoboda jako samostatná hodnota?
- Co nás čeká v nejbližší době?