Seznamte se s Jiřím Grygarem. Astrofyzikem a astronomem, který vám snese vesmír k nohám

Byli jsme ve vesmíru. Byli jsme na Měsíci. Stále jsme ale takhle malincí. Vesmír ukrývá tolik tajemství, která bychom rádi objevili. Lze to zvládnout bez odborných termínů a nesrozumitelných výrazů? Ano, s Jiřím Grygarem, astrofyzikem, astronomem a popularizátorem vědy…

Stephen Hawking řekl: „Dívejte se vzhůru na hvězdy a nikoli dolů na nohy. Pokuste se pochopit, co vidíte a proč existuje vesmír. Buďte zvědaví.“ To se samozřejmě snadno řekne, ale v praxi to vypadá jinak. Obzvláště pokud se nevyznáte v odborných termínech, které se týkají vesmíru.

Není se čemu divit. Vesmír je natolik tajemný, že i sami vědci občas tápou. Natož člověk, pro kterého je zkoumání vesmíru a vesmírných jevů koníčkem.

Naštěstí se najdou vědci, kteří vám složitosti dokážou vysvětlit jednoduše a pochopitelně. Mezi ně patří Jiří Grygar.

Jiří Grygar – vědec, který jako jediný Čech získal cenu Kalinga

Kdybychom vám tady měli vyjmenovávat, co všechno Jiří Grygar dokázal, kolik má titulů a kolik cen získal, seděli byste zde asi do půlnoci.

Publikoval přes 200 odborných prací, které se týkají například astročásticové fyziky nebo meziplanetární hmoty. Od roku 1966 každý rok sestavuje přehled nejdůležitějších astronomických objevů uplynulého roku pod názvem Žeň objevů, který prezentuje na přednáškách a poté zveřejňuje tiskem.

V minulosti jste Jiřího Grygara mohli vidět například v televizních pořadech Okna vesmíru dokořán nebo Hlubinami vesmíru. Je obdivuhodné, že se za celou dobu svého vědeckého působení věnuje také popularizaci astronomie a příbuzných oborů fyziky. Je příjemné a poučné se pak z jeho úst dozvědět takové informace o vesmíru, které jsou jinak těžko uchopitelné. Například:

  • Pohledy do nebe
  • Země pod údery meteoritické artilerie
  • Nezadržitelný vzestup bezpilotní kosmonautiky
  • Jsme ve vesmíru sami?
  • Vesmír vznikl Velkým třeskem

Jeho přínos vědě a hlavně široké veřejnosti je natolik obdivuhodný, že si ho všimli také ve světě. Jiří Grygar získal cenu UNESCO Kalinga „za přínos k interpretaci úlohy vědy při službě společnosti, obohacování jejího kulturního dědictví a řešení problémů lidstva“.

Vesmír je nevyčerpatelné divadlo s neobyčejně nízkým vstupným

Jiří Grygar dokáže o vesmíru mluvit velice poutavě a zábavně. Mezi jeho výroky patří mimo jiné: “Od počátku existence naší Země se jevy na naší obloze ani jednou neopakovaly, takže jde o vskutku nevyčerpatelné divadlo s neobyčejně nízkým vstupným. Stačí vyjít do tmy a zaklonit hlavu.”

A přesně o tom to je. Vesmír je tady pro všechny. Záleží pouze na každém z vás. Můžete ho sledovat z okna. Nebo pokud ho toužíte probádat víc, jděte do toho s Jiřím Grygarem.

To se pak můžete cítit třeba jako JUDr. Eva Dundáčková, která po přednášce Jiřího Grygara napsala:

“Přednáška pana doktora Grygara přenesla mou mysl do hlubin nekonečného vesmíru, odpoutala mne od každodenní všednosti a naplnila duši radostí. Dar pana doktora zpřístupnit fascinující vědní obor i úplným laikům je obdivuhodný.“

Chcete se odpoutat a proniknout do tajů vesmíru s Jiřím Grygarem? Zjistěte víc o sérii online přednášek pod názvem Šest oken do vesmíru »

Věděli jste, že s námi můžete diskutovat v naší FACEBOOKOVÉ SKUPINĚ a že další informace a videa ze setkání Pátečníků můžete vidět na naší FACEBOOK STRÁNCE a YOUTUBE?