"Anglie měla na vybranou mezi válkou a hanbou; zvolila si hanbu a bude mít válku," řekl Winston Churchill

Historie se nesmí opakovat. Co jsme si nyní zvolili my a je to správné rozhodnutí?

Pouze my s tím můžeme něco dělat. Chcete vědět co?

"Kdo nezná historii, je odsouzený ji opakovat."

Historie se opakuje. Nepřijde vám to tak?

Nyní to vypadá, že se vracíme do fáze před 2. světovou válkou, kdy se západ nechtěl ušpinit. Nechal Hitlera, aby napadnul Československo, Polsko a další okolní státy. Západ s tím dlouho nechtěl mít nic společného, ale nakonec se musel zapojit.

Teď je to podobné. Západní mocnosti mlčí, zatímco Rusko zbrojí plnou silou. Aby se neřeklo, tak západ sem tam pošle nějakou pomoc. Může z toho ale vzniknout velký problém. Anglie si kdysi vybrala hanbu a dostala válku. Nemůže se nám nyní stát to samé?

Jak tomu, aby se historie neopakovala, může zabránit každý z nás?

"Síla Ruska spočívá v tom, že ono nikdy dekolonizaci jako takovou neprovedlo."

Přehrajte si ukázku z přednášky Petra Čorneje, který tvrdí: "Rusko obsadilo velkou část Asie. Nejenom Zakavkazsko. Nejenom střední Asii. Ono proniklo až k Vladivostoku, na chvíli i na Aljašku. A my máme představu, že Rusko není koloniální velmoc. Ale ono je koloniální velmoc, která nikdy neprovedla dekolonizaci.“
Petr Čornejhistorik

Současné dění bez znalosti historie

nelze pochopit.

Současné dění a složitý svět kolem nás nelze pochopit bez znalosti historie. Ve všem, co se děje, totiž existují souvislosti. Jak to ale všechno uchopit dobře srozumitelnou formou?

Vstupte do Klubu Pátečníků a získejte informace od těch nejpovolanějších. Veškeré souvislosti vám pomůžou pochopit nejuznávanější historici u nás: Petr Čornej, Petr Pithart, Petr Hora Hořejš a Jaroslav Čechura. A nejen oni, ale i spousta dalších známých osobností z různých oborů.

Získáte tak neuvěřitelný přehled, uděláte si vlastní názor, naučíte se ho obhájit, budete umět kriticky přemýšlet a zapojíte se tak do důležitého dění ve společnosti. Nenechme o našem osudu rozhodovat pouze rádoby "elitu".