
Exkurze na Vyšehrad
Pojďte s Klubem Pátečníků a historikem Janem Kročou na exkluzivní exkurzi na Vyšehrad - podíváme se i do míst, kam doposud veřejnost nemohla.
Vyšehrad: místo, kde se historie setkává s legendami
Vyšehrad je fascinující historická lokalita, která se podle pověstí považuje za nejstarší sídlo českých knížat. Archeologické nálezy však ukazují, že zdejší hradiště vzniklo až v polovině 10. století. Parkový areál Vyšehradu s nádherným výhledem na Prahu ukrývá architektonické poklady zahrnující vzácnou románskou rotundu sv. Martina, novogotický kostel sv. Petra a Pavla, národní pohřebiště Slavín a podzemní kasemata s originály některých barokních soch z Karlova mostu.
Vyšehrad, původně nazývaný Chrasten, byl založen během 10. století jako přemyslovské hradiště, ačkoli později než Pražský hrad. Tento ostroh nad Vltavou je opředen mnoha pověstmi, například o kněžně Libuši, Bivojovi či Horymírovi, což mu přidává na mystičnosti. Historicky byl nejvýznamnější v 11. století, kdy se stal sídlem prvního českého krále Vratislava I., a až do roku 1140 zde vládli jeho nástupci.
V době vlády Karla IV. zažil Vyšehrad obrodu. Karel IV. z úcty k přemyslovským předkům zařadil pouť na Vyšehrad do korunovačního řádu českých králů a nechal zde postavit honosný královský palác, kapitulní chrám sv. Petra a Pavla a nové opevnění. Tento významný bod českých dějin si uchoval své místo i v legendách.
Během husitských válek byl Vyšehrad značně poničen, přesto zde zůstala zachována románská rotunda sv. Martina z 11. století. Později, v 17. a 18. století, byla lokalita přestavěna na barokní pevnost s kasematy, které dodnes zůstávají unikátní památkou.
Vyšehrad byl roku 1962 vyhlášen národní kulturní památkou a dnes je symbolem české státnosti a místem, kde se prolínají historie, legendy a architektonické bohatství.
Co byste o exkurzi měli vědět?
- Prohlídka vyšehradských katakomb je kapacitně omezená pouze pro 20 osob. Přihlaste se nyní, ať máte své místo jisté.
- Navštívíme, prostory, které byly doposud uzavřené. Budeme tak mezi prvními návštěvníky.
- Exkurze se koná ve dvou časech v neděli 23. 2. od 9:30 a 13:00. Prohlídka bude trvat cca 3 hodiny.
- Průvodce nám bude dělat historik Jan Kroča.
- Doporučujeme pevnou obuv. Baterky nejsou zapotřebí - podzemí má elektrické osvětlení.

Objevte tajemství pražského Vyšehradu
Zveme vás na prohlídku tří barokních kasemat v podzemí Vyšehradu. Budeme mezi prvními, kdo nahlédne do spletitého systému podzemních chodeb a sálů, které sloužily jako shromaždiště vojsk a sklady munice a potravin. Kasematy vznikaly během 17. a 18. století jako součást barokního opevnění. Uvidíme sál Gorlice s originály soch z Karlova mostu. Navštívíme dosud nepřístupná Martinská kasemata včetně pozůstatků kostela Povýšení sv. Kříže. Projdeme i tajemná Podolská kasemata, ve kterých se v padesátých letech ukrývali takzvaní Vyšehradští jezdci.
Na Vyšehradě se nacházejí zbytky gotického paláce Karla IV. Z gotických památek se dochovalo také obvodové zdivo strážní bašty (tzv. Libušina lázeň) a torzo brány Špička z Karlovy doby. Libušina lázeň je spojená s romantickou pověstí o tom, že se zde Libuše koupala se svými milenci a poté je shazovala skalní proláklinou do řeky.
Z vysokého ostrohu, na němž lázeň stojí, skočil podle pověsti do Vltavy kůň Šemík se zemanem Horymírem, kterého tak zachránil od popravy. Šemík donesl Horymíra po skoku do řeky do obce Neumětely, kde padl a kde je také pohřben. Horymírovi bylo po takovém zázraku odpuštěno. Podobná příhoda se prý na Vyšehradě jednou skutečně stala, když ho napadli Pasovští. Jeden z členů pasovského jezdeckého oddílu zahnán do úzkých skočil prý s koněm do řeky. Byl však zpozorován a ve vodě ubit.
Podle pověsti je uvnitř Vyšehradu také jeskyně s uloženými poklady, mezi něž patří stříbrný kůň, věnovaný knížeti Nezamyslovi horníky z Lipnice, a Libušina zlatá žabka a zlatá kvočna s dvanácti zlatými vejci. Poklady prý jednou za sto let kvetou. Existuje však skutečný vyšehradský poklad: kolekce historických dokumentů a bohoslužebných předmětů z majetku Královské kolegiální kapituly sv. Petra a Pavla. Jsou mezi nimi gotické, renesanční a barokní monstrance, procesní kříž, mešní kalichy i obraz Vyšehradské madony. Jde o třetí největší pražský poklad po svatovítském a loretánském.
Připojte se k nám a objevte tajemství Vyšehradu, který je právem považován za symbol české státnosti a kolébku našich národních mýtů.
Kdo vás bude na exkurzi provázet?

Jan Kroča
Exkurze se koná v neděli 23. 2. ve dvou časech: od 9:30 a od 13:00. Celá prohlídka trvá cca 3 hodiny. Exkurze je kapacitně omezená pouze pro 20 osob - přihlaste se nyní! (Můžete rezervovat více vstupenek.) Sraz bude u rotundy sv. Martina (v 9:30 a ve 13:00).