Exkurze do katedrály svatého Víta
Pojďte s Klubem Pátečníků na exkluzivní exkurzi do katedrály svatého Víta na Pražském hradě - podíváte se i do míst, která nejsou veřejnosti přístupná.
Přihlaste se na exkluzivní exkurzi, při které navštívíte současný symbol našeho národa, katedrálu sv. Víta.
Svatovítská katedrála se stala symbolem českého národa. Řadí se k nejnavštěvovanějším památkám v České republice a láká turisty z celého světa. Její interiér si každoročně prohlédne asi 1,5 milionu návštěvníků.
První kostel, který na místě dnešního Svatovítského chrámu stál, založil kníže Václav asi v roce 929. Předrománská rotunda postavená na pražském hradišti se stala třetím kostelem hlavního města.
V roce 973 bylo zřízeno pražské biskupství a založen sbor kanovníků kapituly svatovítské, čímž významně vzrostl význam rotundy. V roce 1060 začala výstavba trojlodní baziliky, která měla nahradit původní kostel. Za tímto návrhem stál kníže Spytihněv, který ale zemřel pouhý rok po zahájení prací. Bazilika byla pětkrát větší než rotunda a s tím vzrostl i její význam – stala se místem korunovace i posledního odpočinku českých králů.
Bula papeže Klementa VI. z 5. května 1344 povolila zřídit arcibiskupství - bazilika se tak stala metropolitním chrámem. Kvůli svému nově nabitému významu musela být opět zvětšena. Jan Lucemburský položil 21. listopadu 1344 základní kámen nového chrámu – již třetího na stejném místě – a to i za přítomnosti kralevice Karla IV.
Hrobka ve svatovítské katedrále je největším pohřebištěm českých panovníků. Místo posledního odpočinku tu našlo 14 českých knížat a králů a nacházejí se zde sarkofágy Karla IV., Václava IV., Ladislava Pohrobka, Jiřího z Poděbrad a Rudolfa II. V podzemí kapli sv. Václava je pohřben svatý Václav.
Svatovítský chrám byl skutečně dokončen po dlouhých 585 letech. Chrám, na jehož stavbě se podílela více než desítka největších architektů svých dob, byl vysvěcen a oficiálně otevřen 28. září 1929 za účasti prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka a arcibiskupa Františka Kordače.
Co byste o exkurzi měli vědět?
- Prohlídka katedrály je kapacitně omezená pouze pro 10 osob - dostaneme se tam ve dvou skupinách. Přihlaste se nyní, ať máte své místo jisté.
- Navštívíme i běžně nepřístupné prostory: kapli svatého Václava a podzemní Královskou hrobku.
- Exkurze se koná v pátek 11.10. od 13 do 17 hodin.
- Průvodce nám bude dělat historik umění Bohumil Vurm, do katedrály nás vezme průvodkyně Pražského hradu.
- Jako bonus od nás dostanete online přednášku Bohumila Vurma na téma "Alchymie na dvoře Rudolfa II."
- Doporučujeme pohodlnou obuv, protože toho dost nachodíme.
Objevte tajemství a velkolepost katedrály svatého Víta, srdce Pražského hradu
Sejdeme se ve 13:00 na 3. nádvoří Pražského hradu u obelisku, hned vedle katedrály. Před katedrálou si povíme o původu osídlení hradního vrchu, prvních stavbách a stavitelích.
Katedrálu si projdeme kolem dokola, dozvíme se zajímavosti z různých etap její stavby, upozorníme vás na specifika výzdoby a na významné osobnosti. Vstoupíme do běžně nepřístupné podzemní Královské hrobky a také dovnitř kaple svatého Václava. Budeme si povídat o našich panovnících, budovatelích katedrály i symbolice výzdoby kaple zasvěcené našemu národnímu patronovi.
Do běžně nepřístupných prostor (kaple sv. Václava, Královská hrobka) může maximálně 10 lidí, proto se rozdělíme na 2 skupiny. Jedna skupina půjde s paní průvodkyní do katedrály, druhá se bude s Bohumilem Vurmem zaobírat katedrálou zvenku. V případě nepříznivého počasí se venkovní skupina přesune do kavárny, kde bude s panem Vurmem probírat zajímavosti. Po prohlídce vnitřku katedrály se skupinky prohodí, takže všichni účastníci uvidí vše. Uvnitř v katedrále strávíme zhruba 2 hodiny. Celá exkurze končí v 17 hodin.
Vně i uvnitř katedrály toho dost nachodíme, tak doporučujeme pohodlné obutí.
Kdo vás bude na exkurzi provázet?
Bohumil Vurm
Exkurze se koná v pátek 11.10. od 13 do 17 hodin. Je kapacitně omezená pouze pro 20 osob - přihlaste se nyní! (Můžete rezervovat více vstupenek.) Sraz na exkurzi je na 3. nádvoří Pražského hradu u obelisku (vedle katedrály sv. Víta).